Používáme cookies. Díky nim vám můžeme zajistit rychlé a pohodlné prohlížení webu a zároveň GamePC.cz průběžně vylepšovat na základě analýzy návštěvnosti. Více informací
Domů/Herní PC magazín/AMD, NVIDIA, nebo Intel Arc? Jak vybrat grafickou kartu do herního PC
AMD, NVIDIA, nebo Intel Arc? Jak vybrat grafickou kartu do herního PC
AMD Radeon, NVIDIA GeForce, nebo Intel Arc? Při výběru herního počítače se snadno ztratíte v názvech, gigabajtech a slibech vysokých FPS. Projdeme celou řadu RTX 50, aktuální Radeony RX 9000 i Intel Arc B570/B580, ukážeme rozdíly a konkrétní FPS z herních testů. A hlavně vysvětlíme, jak vybrat podle vašich her, monitoru a peněženky — i když hardware není váš koníček.
Redakce GamePC · aktualizováno 5. listopadu 2026 · průvodce pro běžného hráče
Originální produktové snímky ASUS a SPARKLE, bez AI překreslování karet. Jde o příklady konkrétních provedení; karty nejsou ve stejném měřítku. Výrobce a chladič grafiky v sestavě Raiko se mohou lišit — rozhoduje její aktuální specifikace.
Jakou grafickou kartu vybrat? Krátká odpověď
Vybírejte konkrétní model podle her, rozlišení a celkové ceny počítače, ne jen podle značky. GeForce nabízí technologie DLSS a Reflex, Radeon vlastní rodinu FSR a Arc technologii XeSS. O tom, která koupě je pro vás nejlepší, rozhoduje také skutečný výkon, paměť a podpora funkcí v oblíbených hrách. Více GB ani vyšší číslo FPS s generováním snímků samo o sobě vítěze neurčuje.
Co je grafická karta a proč je u herního PC důležitá?
Představte si hru jako film, který počítač vytváří znovu při každém vašem pohybu. Grafická karta kreslí obraz: postavy, prostředí, stíny i odlesky. Procesor mezitím řeší další práci, například herní logiku. Když jedna část nestíhá, druhá ji nemůže neomezeně zachránit.
GPU je název samotného grafického čipu; v běžné řeči se tak označuje i celá karta. NVIDIA, AMD a Intel navrhují čipy a technologie. Na hotové kartě ale můžete vidět také ASUS, MSI, Gigabyte či jiného výrobce, který řeší konkrétní provedení, chlazení a další výbavu. Dvě karty se stejným GPU se mohou lišit rozměry, hlučností a cenou.
Tři pojmy, které se vyplatí znát: FPS = počet snímků za sekundu. VRAM = vlastní paměť grafické karty. Rozlišení = počet obrazových bodů, které monitor zobrazuje. Vyšší FPS mohou znamenat plynulejší pohyb, ale důležitá je také jejich stabilita a odezva ovládání.
AMD vs. NVIDIA vs. Intel Arc: rozdíly, výhody a nevýhody
Všechny tři značky umějí posloužit k hraní. Neexistuje pravidlo „tato značka je vždy nejrychlejší“ ani „tato značka se nikdy nevyplatí“. Praktické rozdíly hledejte v konkrétním modelu, ceně a funkcích, které skutečně využijete.
NVIDIA GeForce RTXNa snímku: ASUS Dual GeForce RTX 5060 OC 8 GB. Zdroj: výrobce. Vyobrazené partnerské provedení je příkladem, nikoli příslibem této konkrétní značky chladiče v sestavě Raiko.
Když rozhodují konkrétní herní a pracovní funkce
GeForce stojí za pozornost, pokud máte vyhlédnuté hry s DLSS, chcete využít Reflex nebo používáte aplikaci s dobrou podporou NVIDIA. Samotné logo RTX však neznamená, že každá karta zvládne náročný path tracing ve 4K.
Co může být výhodou
DLSS pro rekonstrukci obrazu a další funkce podle generace karty a hry.
Reflex pro snížení systémové latence v podporovaných hrách.
NVENC, NVIDIA Studio a další nástroje pro podporované video a tvůrčí aplikace.
Na co si dát pozor
Ne všechny RTX umějí všechny funkce DLSS.
RTX 5060 má 8 GB paměti; varianty RTX 5060 Ti mají jinou výbavu.
Příplatek za funkci, kterou vaše hry nepoužívají, nemusí být pro vás přínosný.
AMD Radeon RXNa snímku: ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC 16 GB. Zdroj: výrobce. Vyobrazené partnerské provedení je příkladem, nikoli příslibem této konkrétní značky chladiče v sestavě Raiko.
Posuzujte výkon, paměť a cenu konkrétního modelu
U Radeonu sledujte, kolik herního výkonu a paměti dostáváte v rámci svého rozpočtu. Například RX 9070 XT nabízí 16 GB VRAM a patří do jiné výkonnostní třídy než dostupná RTX 5060. Její zařazení níže je tip na vyšší rozpočet, nikoli důkaz, že AMD vždy poráží NVIDIA.
Co může být výhodou
U vybraných modelů zajímavá kombinace výkonu, ceny a kapacity paměti.
FSR pro zvýšení plynulosti v podporovaných hrách.
Moderní Radeony podporují také ray tracing; není výhradou RTX.
Na co si dát pozor
Novější funkce FSR nejsou automaticky dostupné na všech Radeonech.
Výkon s ray tracingem posuzujte zvlášť od hraní bez něj.
Pokud pracovní program vyžaduje konkrétně CUDA, Radeon tuto platformu NVIDIA nenahradí.
Intel ArcNa snímku: SPARKLE Intel Arc B570 Guardian OC 10 GB. Zdroj: výrobce. Vyobrazené partnerské provedení je příkladem, nikoli příslibem této konkrétní značky chladiče v sestavě Raiko.
Alternativa, kterou má smysl zvážit v dostupném PC
Intel nedělá jen procesory. Arc je jeho řada grafických karet. V našem výběru dostupnějších sestav je Arc B570 s 10 GB paměti. Dává smysl ověřit ho proti jiným nabídkám v podobné ceně — hlavně podle her, které budete skutečně spouštět.
Co může být výhodou
B570 nabízí 10 GB VRAM v dostupnější třídě.
XeSS a hardwarový ray tracing v podporovaných hrách.
Podpora AV1 pro kompatibilní video aplikace.
Na co si dát pozor
Pro optimální výkon je důležité zapnuté Resizable BAR a kompatibilní platforma.
U starších nebo méně obvyklých her zkontrolujte aktuální zkušenosti a ovladače.
Více paměti než u jiné karty neznamená automaticky vyšší FPS.
Stejná cena, hry, rozlišení a podmínky měření. Žádná univerzální vítězná značka.
Tabulka není výkonnostní žebříček. Uvedené modely zastupují různé rozpočty. FSR a některé varianty XeSS mohou fungovat i na hardwaru jiných značek; kompatibilita záleží na konkrétní funkci a verzi.
Nižší odezva není výhradou jedné značky. Vedle NVIDIA Reflex existují také AMD Radeon Anti-Lag / Anti-Lag 2 a Intel Xe Low Latency (XeLL). Dostupnost a přínos ověřujte pro konkrétní hru a hardware; tyto nástroje nejsou slibem stejné odezvy na každém počítači.
Co znamená Resizable BAR? Je to funkce platformy, která procesoru umožňuje přistupovat k většímu rozsahu paměti grafické karty najednou. U Arc se vyplatí zkontrolovat její podporu a zapnutí zejména při upgradu staršího PC. U všech značek také instalujte ovladače z oficiálního zdroje — chování konkrétních her se může s aktualizacemi změnit.
Aktuální grafické karty v roce 2026: celá RTX 50, AMD RX 9000 a Intel Arc B
Hledáte „jakou grafickou kartu koupit v roce 2026“ a názvy vám splývají? Tady je přehled desktopových modelů, které výrobci uvádějí k 5. listopadu 2026. Jde o karty do stolních počítačů, ne o stejně pojmenované notebookové čipy, pracovní řady nebo regionální varianty určené jiným trhům. Přehled není seznamem skladové dostupnosti GamePC.
Sloupce s použitím jsou naším orientačním doporučením, nikoli garantovanými FPS. Výsledek závisí na hře, detailech, procesoru i monitoru. Fotografie výše ukazují konkrétní provedení tří karet; nenahrazují fotografie všech modelů v tabulkách.
NVIDIA GeForce RTX 50xx: od RTX 5050 po RTX 5090
V rodině RTX 50 se vyplatí číst celý název včetně Ti a kapacity paměti. RTX 5060 Ti existuje v 8GB i 16GB provedení. Funkce DLSS mohou pomoci v podporovaných hrách, ale nenahrazují rozdíl ve výkonu jednotlivých modelů.
U AMD je důležité nepřehlédnout XT, GRE a velikost paměti. Zahrnujeme i méně obvyklou RX 9060 a úspornější RX 9060 XT LP. Jejich uvedení v katalogu výrobce ještě neznamená, že je právě najdete v každém obchodě nebo v každé sestavě.
Silná volba pro náročnější obraz. U ray tracingu a hlavně path tracingu ověřujte konkrétní hru; běžná FPS se do těchto režimů nepřenášejí.
Intel Arc: aktuální herní B570 a B580
U samostatných herních desktopových karet Intel se zaměřujeme na Arc B570 a B580. Arc Pro je pracovní řada a integrovaná grafika v procesoru není stejný produkt. Starší Arc A, GeForce RTX 40 nebo Radeon RX 7000 mohou být stále v nabídce, patří však k předchozím generacím.
Vyšší model herní B-Series s větší pamětí. Pro náročné QHD může být potřeba snížit detaily nebo použít XeSS, pokud jej hra podporuje.
Pět názvů, které se snadno spletou: RTX 5060 není RTX 5060 Ti. U 5060 Ti kontrolujte 8 nebo 16 GB. RX 9060 není RX 9060 XT. RX 9070 GRE má 12 GB, zatímco RX 9070 a RX 9070 XT mají 16 GB. A Intel Arc B570 má 10 GB, ne 8 GB.
Jakou grafiku na Full HD, QHD a 4K? Začněte monitorem
Čím více obrazových bodů musí karta v nativním rozlišení vykreslit, tím více práce obvykle dostává. Velikost monitoru v palcích přitom není totéž co rozlišení. Dva 27palcové monitory mohou mít Full HD, QHD i 4K a mít odlišné nároky.
1920 × 1080
Full HD
2,07 mil.
obrazových bodů
Dobrý výchozí bod pro dostupnou sestavu. U soutěžních her sledujte také procesor a vysoká stabilní FPS.
2560 × 1440
QHD / 1440p
3,69 mil.
obrazových bodů
Jemnější obraz a větší nároky na grafiku. Zvažte výkon i rezervu paměti pro konkrétní hry.
3840 × 2160
4K / UHD
8,29 mil.
obrazových bodů
Čtyřnásobek pixelů proti Full HD. Náročné hry často vyžadují silnější kartu nebo úpravu detailů a upscaling.
Pruhy ukazují pouze počet pixelů vypočtený z rozlišení. Nejde o graf FPS; čtyřnásobek pixelů neznamená automaticky přesně čtvrtinový výkon.
Rozlišujte také rozlišení a obnovovací frekvenci. Monitor s 240 Hz nezaručuje, že počítač vytvoří 240 snímků za sekundu. Podrobněji to rozebíráme v průvodci 144, 180 nebo 240 Hz: jaký herní monitor vybrat.
Stačí 8 GB VRAM, nebo je lepší 12 či 16 GB?
VRAM si představte jako pracovní stůl grafické karty. Ukládají se do ní potřebná obrazová data, například textury. Větší stůl pojme více věcí, ale sám o sobě nezrychlí člověka, který u něj pracuje. Podobně více paměti nezmění slabší grafický čip na výkonnější.
8 GB
Může stačit pro řadu her ve Full HD. U náročných novinek hlídejte kvalitu textur, ray tracing a výsledky testů. Neznamená to automaticky „vše na ultra“.
10–12 GB
Větší prostor pro data, stále však záleží na síle čipu. Arc B570 10 GB není jen kvůli kapacitě automaticky rychlejší než každá 8GB karta.
16 GB a více
Užitečná rezerva pro paměťově náročné hry, textury nebo práci. Ani tato kapacita sama nezaručuje vysoká FPS ve 4K.
Pokud hra naráží na nedostatek VRAM, může pomoci snížení textur nebo některých efektů. Paměť grafiky není systémová RAM: rozšíření počítače z 16 na 32 GB RAM nezmění 8GB grafickou kartu na 16GB. Více najdete v článku 16 nebo 32 GB RAM v herním PC.
DLSS, FSR a XeSS jednoduše: více FPS, ale jakých?
Za těmito zkratkami jsou rodiny technologií pro tvorbu obrazu. Pro zákazníka je nejdůležitější nezaměňovat dvě odlišné věci: upscaling a generování snímků. Přesná dostupnost záleží na hře, ovladači, verzi technologie a modelu karty.
Upscaling
Chytřejší cesta k většímu obrazu
Hra vykreslí obraz v nižším vnitřním rozlišení a technologie jej rekonstruuje do cílového rozlišení monitoru. Grafika má méně práce a může vytvořit více snímků. Výsledná ostrost a případné nedokonalosti záleží na režimu i hře.
Pro začátek: pokud potřebujete více výkonu, vyzkoušejte režim Quality a sledujte obraz v pohybu.
Frame Generation
Další snímky mezi těmi původními
Technologie dopočítává mezisnímky. Pohyb může vypadat plynuleji, ale generované snímky nejsou novými kompletními kroky herní simulace. Proto se z dvojnásobného čísla FPS automaticky nestane stejně rychlá reakce na myš.
Pro začátek: nejprve zajistěte rozumný základní výkon, pak posuzujte přínos generování.
Nejdřív základní výkonOvěřte plynulost hry a odezvu bez generovaných snímků.
Potom kvalita obrazuVyzkoušejte upscaling a zkontrolujte detaily i pohyb.
Nakonec generováníPosuďte, zda vám přidané snímky skutečně zpříjemní hraní.
Příklad, nikoli benchmark: údaj „120 FPS s generováním“ neříká, kolik snímků hra skutečně vykresluje ani jak rychle reaguje. Dvě sestavy porovnávejte se stejným nastavením. U kompetitivního hraní sledujte hlavně odezvu a stabilitu, ne pouze nejvyšší číslo.
Ray tracing a path tracing: potřebujete je pro hraní?
Ray tracing pomáhá počítat světlo, stíny a odrazy realističtějším způsobem. Path tracing používá širší simulaci světelných cest a bývá ještě náročnější. Výsledek může být působivý v příběhové hře, ale bez těchto efektů se dá samozřejmě hrát také.
Pokud vás baví atmosféra a obrazové detaily, porovnávejte výkon přímo se zapnutými efekty. Pokud chcete hlavně soutěžit, můžete je raději vypnout a získat více základních FPS. Podpora technologie ještě neznamená, že je každá karta ideální pro nejnáročnější režim. Podrobnosti najdete v našem vysvětlení DLSS a path tracingu.
Kolik FPS můžete čekat? Srovnání grafik ve hrách
Dotaz „kolik FPS má RTX 5060“ nemá jedinou správnou odpověď. Jinak poběží závody, jinak rušná scéna v příběhové hře. Proto uvádíme konkrétní hry a nastavení, ne jedno univerzální číslo pro každou kartu.
Plynulost
60 FPS
Častý cíl pro pohodové příběhové hraní. Důležité je také to, zda výkon výrazně nepadá v náročných scénách.
Rychlejší obraz
120–144 FPS
Vyšší plynulost, kterou využijete s odpovídajícím monitorem. Je rozdíl mezi průměrem a stabilním výkonem během celé hry.
Soutěžní priorita
240 FPS a více
Ambiciózní cíl pro esport. Často rozhoduje i procesor a nižší detaily; nelze jej slíbit pouhým názvem grafiky.
Co přesně porovnáváme
Průměrná FPS, zaokrouhlená na celé snímky. Zdroj: vlastní měření Tweakers, 2. 6. 2026; Ryzen 7 9800X3D @ 5,4 GHz, DDR5-6000, Windows 11, ReBAR zapnutý. Vybrány standardní grafy Ultra, nikoli samostatné grafy DXR s ray tracingem.
Upscaling a generování snímků: u vybraných grafů zdroj tyto režimy výslovně neupřesňuje. Neprezentujeme je proto jako ověřené FPS s DLSS/FSR/XeSS ani jako samostatně potvrzený test s FG vypnutým. Chybějící nastavení nedoplňujeme odhadem.
Full HD: dostupné karty a nižší střední třída
1920 × 1080, Ultra. Čísla v obou sloupcích jsou průměrná FPS; vyšší hodnota znamená vyšší výkon v daném testu.
Grafická karta
Cyberpunk 2077
F1 25
RTX 5050 8GB
84
123
RTX 5060 8GB
111
155
RTX 5060 Ti 8GB
123
176
RTX 5060 Ti 16GB
124
177
RX 9060 XT 8GB
101
180
RX 9060 XT 16GB
115
181
Arc B570 10GB
88
127
Arc B580 12GB
101
144
QHD a 4K: výkonnější grafiky
První dva výsledky: 2560 × 1440, Ultra. Poslední sloupec: 3840 × 2160, Ultra. Na menším displeji můžete tabulku posunout do strany.
Grafická karta
Cyberpunk 2077 QHD
F1 25 QHD
Cyberpunk 2077 4K
RTX 5070 12GB
106
178
48
RTX 5070 Ti 16GB
130
221
60
RTX 5080 16GB
150
242
72
RTX 5090 32GB
217
295
112
RX 9070 GRE 12GB
97
183
44
RX 9070 16GB
117
213
54
RX 9070 XT 16GB
133
240
63
U RX 9060 a RX 9060 XT LP zde výsledek nemáme; FPS běžné XT na ně nepřenášíme. Tyto dvě hry jsou ukázky, ne celkové pořadí všech grafik. Výsledky pocházejí z červnového testu, nejde o nové měření GamePC z listopadu.
Důležité pro nákup Raiko: tabulky nejsou měřením našich níže uvedených sestav. Ty mají jiné procesory, paměti i konfigurace. Zejména v soutěžních hrách a ve Full HD mohou být výsledky jiné. FPS ovlivní také ovladače, aktualizace, mapa, scéna a nastavení. Průměr není minimum ani záruka stejného výkonu u vás doma.
Jak s čísly naložit: vyberte nejprve rozlišení svého monitoru, potom podobně náročnou hru a až pak model. Pokud tabulka v jednom titulu ukazuje dostatek výkonu, neznamená to automaticky stejný výsledek v jiném. Pro hraní s ray tracingem nebo path tracingem hledejte test právě tohoto režimu; samotná podpora technologie ještě neznamená, že ji karta zvládne na maximum.
Jakou grafiku na Fortnite, CS2, Valorant, Cyberpunk nebo závodní hry?
Následující tipy jsou výchozí směr pro výběr, ne další neověřená FPS. Stejná hra může mít velmi odlišné nároky podle nastavení.
Fortnite · Performance / nižší detaily
Hlavně plynulost a odezva
Do výběru dejte RTX 5050/5060, RX 9060 XT nebo Arc B570/B580. Vedle grafiky hlídejte procesor. Pro turnaje nevybírejte podle vysokého čísla s dopočítanými snímky, ale podle skutečného výkonu a odezvy celé sestavy.
CS2 · Valorant
Grafika není všechno
Pro Full HD nemusíte automaticky kupovat RTX 5080 či 5090. Začněte rozpočtem na vyvážené PC s RTX 5060, RX 9060 XT nebo Arc B580 a ověřte konkrétní hru. Pokud chcete stabilní vysoká FPS, důležitý je i procesor, RAM a průběh výkonu.
Fortnite s náročným osvětlením nelze srovnávat s Performance režimem. Pro QHD zařaďte do porovnání RTX 5060 Ti 16GB, RTX 5070, RX 9060 XT 16GB a RX 9070. Hledejte test stejného nastavení; podle potřeby snižte efekty nebo použijte podporovaný upscaling.
Cyberpunk 2077 · náročné příběhové hry
Rozlišení, textury a efekty
Pro QHD porovnávejte RTX 5070/5070 Ti s RX 9070/9070 XT. Pro náročné 4K přidejte RTX 5080 nebo 5090. Pokud je prioritou path tracing, vyžadujte test s path tracingem; naše tabulka běžného Ultra tento režim nepředpovídá.
F1 · Forza a další závody
Slaďte kartu s monitorem
Pro Full HD začněte u RTX 5060, RX 9060 XT nebo Arc B580. Pro QHD s vyšší obnovovací frekvencí srovnejte RTX 5070, RX 9070 GRE a RX 9070. U 4K přidejte vyšší třídy a ověřte konkrétní hru; čísla F1 25 nejsou automaticky FPS ve Forze.
Hraní · stream · střih
Nejen počet FPS
Pokud vedle hraní tvoříte, prověřte podporu programu, enkodéru a kodeků. Hodit se může více VRAM, ale také výkonnější procesor, dostatek RAM a rychlé úložiště. Jedno pořadí herních grafik nemůže rozhodnout všechny pracovní úlohy.
Upgrade grafické karty: zkontrolujte zdroj, rozměry a chlazení
Originální produktový snímek ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC. Ukázka konkrétního provedení, nikoli fotografie vnitřku nabízené sestavy Raiko.
U nového kompletního PC vybíráte celek. Při upgradu staršího počítače je navíc nutné ověřit, zda se karta vejde a zda ji sestava dokáže správně napájet a využít. Výkon zdroje ve wattech není jediný údaj: záleží i na jeho kvalitě, konektorech a požadavcích konkrétní karty.
Skříň: délka, výška a tloušťka karty včetně prostoru pro kabely.
Zdroj: doporučení výrobce, správné napájecí konektory a rezerva pro celou sestavu.
Procesor a deska: kompatibilita, výkon a potřebná nastavení; u Arc zejména Resizable BAR.
Chlazení: přísun vzduchu a hlučnost konkrétního provedení.
Monitor: odpovídající výstupy, kabel a požadované rozlišení i frekvence.
Nejste si jistí? Pošlete nám přesný model sestavy a zdroje. Radu k výběru je lepší získat před nákupem než až u otevřené skříně. Pro nové PC můžete využít také průvodce úpravou konfigurace před objednávkou.
Tři sestavy Raiko: dostupný začátek, Full HD a náročnější QHD
Tady je vysvětlení převedené do konkrétních počítačů. Nejde o přímý souboj grafik ve stejné ceně. Sestavy mají různé procesory, paměti i rozpočty. Slouží jako tři orientační body, od kterých se můžete při nákupu odrazit. Výsledky v tabulkách výše pocházejí z jiné testovací sestavy; nejsou příslibem FPS těchto počítačů.
Ceny a základní konfigurace ověřeny v nabídce GamePC 5. 11. 2026. Ceny i dostupnost se mohou změnit; rozhoduje aktuální detail produktu a zvolená konfigurace. Produktové snímky pocházejí z e-shopu a mohou ukazovat volitelné chlazení či jiné provedení. Nejde o vlastní srovnávací test ani příslib konkrétních FPS.
Nejlepší grafika je ta, kterou opravdu využijete.
Napište nám tři oblíbené hry, rozpočet na celý počítač a model monitoru. Pomůžeme vybrat sestavu podle vašeho hraní, ne podle největšího čísla na krabici.
Žádná značka nevyhrává automaticky. Porovnávejte konkrétní karty za podobnou cenu ve hrách, které opravdu hrajete. Přidejte rozlišení, paměť, požadované efekty a podporu programů. NVIDIA může dávat smysl kvůli konkrétním funkcím DLSS či pracovní aplikaci; Radeon podle výkonu a výbavy daného modelu.
Vyplatí se Intel Arc do herního PC?
Ano, může být rozumnou volbou v dostupné sestavě, pokud vyhovuje vašim hrám a celé konfiguraci. U B570 získáváte 10 GB paměti. Ověřte aktuální testy svých her, ovladače a podporu zapnutého Resizable BAR; nekupujte jej jen podle počtu gigabajtů.
Stačí 8 GB grafické paměti na hraní v roce 2026?
Pro řadu her a rozumné nastavení ve Full HD ano, ale nejde o univerzální záruku. Náročné textury, ray tracing a vyšší rozlišení mohou potřebovat více paměti. Pokud plánujete nové náročné hry ve QHD, porovnejte také vhodné 12GB nebo 16GB modely a jejich skutečný výkon.
Je grafika s 16 GB vždy rychlejší než karta s 8 GB?
Ne. VRAM je kapacita pro herní data, nikoli měřítko rychlosti grafického čipu. Slabší karta s větší pamětí může mít méně FPS než výkonnější model s menší pamětí. Více VRAM pomáhá hlavně tehdy, když by jí jinak byl nedostatek.
Co je lepší: DLSS, FSR, nebo XeSS?
Záleží na verzi, režimu, hře i grafické kartě. Porovnávejte kvalitu obrazu v pohybu, plynulost a odezvu ve stejném rozlišení. Název technologie sám nestačí a ne každá hra či generace karet podporuje všechny její funkce.
Můžu kombinovat procesor AMD Ryzen s grafikou NVIDIA?
Ano. Stejná značka procesoru a grafiky není podmínkou. Důležitá je kompatibilita celé sestavy: základní deska, slot, zdroj, rozměry, systém a u konkrétních funkcí také nastavení. Stejně tak lze Radeon použít s kompatibilním procesorem Intel.
Jakou grafickou kartu vybrat na Fortnite, CS2 a Valorant?
Nejdříve určete rozlišení, obnovovací frekvenci monitoru a herní nastavení. Soutěžní nízké detaily kladou jiné nároky než Fortnite s náročnými efekty. Vedle grafiky rozhoduje procesor a stabilita FPS; generované snímky nenahrazují nízkou odezvu.
Musím měnit grafickou kartu i monitor současně?
Ne. Grafiku vybírejte podle současného monitoru nebo plánovaného upgradu. Pokud zůstáváte u Full HD, nemusíte automaticky platit za výkon určený pro náročné 4K. Naopak přechod na QHD nebo 4K může nároky na grafiku výrazně zvýšit.
RTX 5060 Ti 8GB, nebo 16GB: jaký je rozdíl?
Jde o stejnou modelovou řadu s odlišnou kapacitou grafické paměti. Když hra nepotřebuje více než 8 GB, rozdíl může být malý. Pokud paměť dojde, projevit se může horší plynulost nebo nutnost snížit textury. Pro náročnější nové hry a QHD proto zvažte 16GB variantu, ale také její cenu vůči jiným kartám.
Jakou grafickou kartu koupit na QHD v roce 2026?
Jako výchozí srovnání použijte RTX 5060 Ti 16GB a RTX 5070, Radeon RX 9060 XT 16GB, RX 9070 GRE a RX 9070. Vyšší FPS nebo náročnější efekty mohou odůvodnit RTX 5070 Ti či RX 9070 XT. Rozhodujte podle konkrétních her a ceny celé sestavy, ne jen podle označení „QHD“.
Je RX 9070 GRE totéž co RX 9070 nebo RX 9070 XT?
Ne. RX 9070 GRE má 12 GB paměti, RX 9070 a RX 9070 XT mají 16 GB. Liší se i výkonem a parametry čipu. Přívlastek GRE není jen název chladiče a výsledek jednoho modelu se nesmí vydávat za měření druhého.
Budou FPS uvedená v testu stejná i v mém PC?
Nemusí. Vedle grafiky je ovlivňuje procesor, RAM, herní scéna, ovladače i nastavení. Naše tabulky uvádějí průměry z konkrétní nezávislé testovací sestavy, ne garantovaná minima nebo měření všech Raiko. U her na 144Hz či 240Hz monitor sledujte i propady výkonu a odezvu.